Pale Cocoon

Jakub Lhota – 2006-11-30

Vydáno 10. prosince 2005
Formát 1 OAV
Režie Yasuhiro Yoshiura
Původní název Aoi Tamago
Studio Studio Rikka

O Makoto Shinkaiovi a jeho díle zde bylo napsáno už dost. Rád bych jen připomněl, že Hoshi no Koe je úžásné, 25 minut dlouhé, romanticky laděné OAV, vygradované neskutečně emotivním finále. Mnozí tvrdí, že svým dějem a pointou v rámci tak krátkého časového rozmezí trumfuje mnoho plnohodnotných TV sérií. Což je názor, s kterým se plně ztotožňuji.

Je trochu s podivem, že podobných projektů nevzniká mnohem více. Teprve teď tedy můžeme říci, že Shinkaiem vhozenou rukavici někdo sebral a vrátil úder. Pale Cocoon je podobně jako Hoshi no Koe z větší části „one-man show“. Yasuhiro Yoshiura vzal na svá bedra scénář, režii i animaci. Hudbu složil Touru Okada a o zvukové efekty se postaral Kazumi Oukubo. Rozsahově jsou na tom obě OAV přibližně stejně.

Pro zobrazení multimediálního obsahu je nutné aktivovat JavaScript a Flash.

Témata, která nám tento kousek předkládá jsou naléhavější a palčivější. Posuďte sami. Díky své nerozvážnosti a hlouposti jsou lidé ve vzdálené budoucnosti donuceni žít v uměle vytvořeném prostoru, mezi nebem a zemí. Závislost na strojích se ještě více prohlubuje. Bez zařízení na údržbu životního prostředí, by lidská rasa byla jen vzpomínkou. Některé vzpomínky však stojí za to uchovat. A proto jsou zaznamenány. Ura, pracuje v archivním oddělení, které se zabývá obnovou historických dat. Binární kód – soustava jedniček a nul – to je vše co zbylo z kdysi zeleného světa, kolébky lidské civilizace.

Většina lidí žijících v „kukle, ze které se nelze vylíhnout“ už veškeré snahy vzdala. To platí i pro Urovu přítelkyni Riko, která jeho úsilí sleduje z povzdálí. Ura však bezmezně věří, že se mu díky archivům podaří obnovit kontinuitu dějin a zjistit, co se skrývá za neproniknutelnou železobetonovou skořápkou. Chce se dostat realitě na kloub. Jednoho dne narazí na dvojici souborů, jež zcela změní jeho dosavadní vnímání světa.

Pale Cocoon je laděna velmi temně. Pocit klaustrofobického dušení se je znát na každém kroku. Ponuré, vylidněné prostory archivu jako by byly vystřiženy z filmu 1984 (podle knižní předlohy napsané Georgem Orwellem). Bezútěšnou atmosféru podbarvuje melancholická hudba, která občas vystřídá všudypřítomné bzučení počítačů. Animace je i podobně jako u Shinkaie na velmi vysoké úrovni. CGI elementy tu díky chytré hře světla a stínu nepůsobí ani v nejmenším rušivě.

Yasuhiro Yoshiura se kvalitou svého díla legendárním Hoshi no Koe minimálně vyrovnal. Podařilo se mu vystavět úderný příběh, který vytyčuje velmi aktuální otázky: ekologie, důležitost poučení se z dějin a celkové prozření lidstva. Zároveň je nutno složit poklonu designu technické části věci. Zvláště interaktivní víceúčolová kniha, kterou Ura používá je brilantním nápadem. Témata, jež Pale Cocoon předkládá, rozhodně všechna jedním zkouknutím nepojmete. Až po třetím zhlédnutí můžu s klidným svědomím říct, že jsem našel většinu skrytých významů a že jsem pochopil autorův záměr.

Doufám, že podobných projektů bude hojně přibývat. Je vidět, že autoři se dokáží realizovat i v krátkém časovém úseku a hlavně mají co říct.

Hodnocení: 8/10

Komentáře

Vložení komentáře