Kite Liberator

Jakub Lhota – 2008-05-05

Datum vydání 23. března 2008
Formát OVA
Režie Yasuomi Umetsu
Japonský název カイト リベレイター
Studio Arms

Liberator je rozhodně spíše duchovním nástupcem, než přímým pokračováním. Z původní myšlenky Umetsu odstředil explicitní sex, který byl tehdy nucen zakomponovat, aby snímek vůbec dostal zelenou. Změnila se i hlavní hrdinka, jež narozdíl od hrůzami mučené vražednice Sawy, připomíná maskovanou strážkyni spravedlnosti. To jediné, co zůstalo při starém, je nadměrná dávka násilí…

V 80. letech, zlatém věku anime, se často stávalo, že kreativita tvůrců z díla prýštila nekontrolovatelnými proudy, bez jakýchkoliv omezujících zásahů producentů. Tímto způsobem mohla samozřejmě vzniknout jak geniální díla, tak i naprosté propadáky. Liberator reflexí této filozofie jasně ukazuje výhody a slabiny neomezeného odvazu.

Pro zobrazení multimediálního obsahu je nutné aktivovat JavaScript a Flash.

Roztomilé náctileté dívky s přibalenou dávkou fanservisu, sci-fi prvky a groteskní monstra tvoří bizarní mišmaš, jehož jádrem je vztah Monaky a jejího otce-astronauta. Příběh osciluje mezi děním na vesmírné stanici, kde porce experimentálního kari a sluneční radiace způsobí větší paseku než vetřelčí kolonie, a Monačinou krvavou cestou životem. Když už se vzájemné přebíjení žánrů se skrytími poklonami blíží k okraji útesu stupidity, Umetsu kolotoč náhle zastavuje.

Nekonzistentnost myšlenky a poselství zachraňuje kvalitní vizuální stránka, představující špičkové spojení počítačové grafiky a ruční práce, které se může směle rovnat s dnešní špičkou. Na tak krátkou stopáž překvapí i velmi slušný orchestrální soundtrack, podbarvený vokály Mariny Inoue, jež si vystřihla i hlavní roli.

Yasuomi Umetsu se pokusil vytvořit mnohovrstevné dílo, které by posunulo žánrové standardy. Na to bohužel krátký rozsah nestačil. I tak je to ale celkem legrace, protože Kite Liberator se naštěstí nebere příliš vážně.

Hodnocení: 6/10

Galerie

Komentáře

Vložení komentáře