Gunslinger Girl

Jakub Lhota – 2007-03-22

Gunslinger Girl The Whole Shebang

Original Run 8. října 2003 - 19. února 2004
Formát 13 TV
Režie Morio Asaka
Původní název ガンスリンガー·ガール
Studio Madhouse

Fratello. Bratr a sestra. Manipulant a nástroj. Takový je vztah mezi schovankami zvláštní složky italské vlády a jejich učiteli. Dívky v Agentuře sloužící byly na odpis. Většina z nich umírala na cizích chladných místech bez rodičů, bez opory. Jako takové se skvěle hodily pro jistý typ experimentů. Jejich zlámaná těla byla podepřena kovovým skeletem, svaly zpevněny tkání z ultrapevných vláken a mučená mysl utišena mentálním kondicionováním. Po absolvování výcviku, při kterém by potili krev i příslušníci Rangers nebo Delta Force, se tyto dívky vydávají pod vedením svých fiktivních sourozenců na boj s organizovaným zločinem a terorismem. Jejich jména zní: Henrietta, Triela, Claes, Angelica a Rico. Největším traumatem je pro ně otázka, zda-li jsou jen stroji na zabíjení, nebo se jim podařilo uchovat alespoň špetku lidskosti. Fratello. Většinou profesionální odstup a strach, avšak občas jiskra porozumění a lásky.

Jakkoliv se může zdát hlavní námět prvoplánový a nepůvodní, tak vězte, že právě tento prvek doplněný vynikajícími dialogy je hlavní silou této krátké epopeje, založené na stále běžící manga sérii Yuu Aidy. Dětské hrdinky tu zkrátka nejsou od toho, aby ždímaly z diváků emoce zadarmo, ony si tu kupodivu skutečně zaslouží. Autoři zde navíc otevírají prostor debatám na relativně aktuální a palčivé téma, neboť v problematických oblastech Afriky nejsou malí chlapci s Kalašnikovem až tak vzácným jevem.

Gunslinger Girl Henrietta, Triela and Rico

Zabijáků už nám filmová i knižní tvorba představila přehršel. Co však dělí kvalitní kousky jako například Léon, nebo Ghost Dog od braku zdobeného kamennou tváři Stevena Seagala, nebo jiných „umělců“? Dokonalá psychologická kresba, která i díky drobným maličkostem obnaží (anti)hrdinovo srdce. Gunslinger Girl tuto rovinu nepostrádá, takže i když ústa mlčí, různá gesta či výrazy obličeje bezpečně prozradí, jak se která dívka cítí. Jejich „velkým bráškům“ je sice věnováno o kousek prostoru méně, to ale neznamená, že nejsou zajímaví. Právě naopak! Nebýt svých manipulantů, byly by dívky citově poněkud ploché. Časem tak od nich přebírají část charakterových vlastností a vytváří si k nim specifický vztah.

Struktura vyprávění je spíše koncipována jako takový krátký náhled pod podkličku bez začátku a konce. Děj je až na malé výjimky epizodický. Nejzajímavější jsou ty díly, které pomocí nápaditých flashbacků přibližují pohnuté osudy jednotlivých dívek. Akční sekvence tu v rámci utajených misí Agentury také najdete, ale pokud vám jde jen o tohle, tak raději zajděte na jinou adresu. Skromné příběhové pozadí tu funguje jako pódium pro famózní hru charakterů a závěrečná opona padne za zvuků Beethovenovy Deváté.

Pro zobrazení multimediálního obsahu je nutné aktivovat JavaScript a Flash.

Na řadě je bohužel větší než malé množství kritiky. Animace postav a zbraní ještě celkem ujdou, když ovšem přejdu fakt, že hlavně mužští protagonisté jsou si někdy až moc podobní. Nicméně zpracování dopravních prostředků, architektury, pozadí a lokací obecně je příšerné. Chybí tu jakékoliv detaily a rozmanitost. Až příliš často si autoři vypomáhají dlouhými statickými záběry. Nejvíc mě dorazila scéna výsadku z vrtulníku, který ve vzduchu doslova stál, bez jakéhokoliv pohybu či vibrace. Dokonce ani na zemi nevířil vzduch a sních. K pláči je, že nekvalitní vizualizaci podkresluje vynikající hudba, která se snaží spravit co se dá.

Gunslinger Girl mě celkově příjemně překvapila, i když je pravda, že jsem v poslední době tolik kvalitních sérií neviděl. Pokud překousnete humpolácké vizuální ztvárnění a epizodický, neukončený děj, naleznete čiré jádro, jež toto anime činí výjimečným.

Hodnocení: 7/10

Komentáře

  1. spoock 2008-09-10 16:49

    děj byl zakončen správně a to otevřeným koncem, né vždy musí hlavní hrdina umřít nebo mít happy ending

  2. Skogen 2011-02-15 20:59

    Na otevřený konec navazuje 2. série “Gunslinger Girl: Il Teatrino”. Animace podstatně odlišná, nejprve působící ještě “laciněji a statičtěji”, méně melancholická, lidštější atmosféra. Přesto velmi silné momenty. Hudba opět skvělá. Oproti sérii první se na pokračování lze dívat stále dokola, jen tak se neomrzí.

Vložení komentáře