Code Geass: Lelouch of the Rebellion – I. sezóna
Jakub Lhota – 2007-08-13
Original Run | 5. října 2006 - 21. července 2007 |
---|---|
Formát | 25 TV |
Režie | Gorō Taniguchi |
Japonský název | コードギアス 反逆のルルーシュ |
Studio | Sunrise |
Prvotní koncept série Code Geass (dále jen CG) se urodil v hlavě scénáristovi Ichirō Ōkouchimu a režiséru Gorō Taniguchimu, kteří ve studiu Sunrise platí za největší esa. Zatímco oba pracovali na mecha Overman King Gainer a později na vynikajícím sci-fi PlanetEs, nabídli projekt nabírající zřetelných rysů producentovi Yoshitakovi Kawaguchimu. Ten v počátečních fázích vývoje kontaktoval dámské mangaka kvarteto CLAMP, které se postaralo o originální návrhy postav výhradně pro účely anime. Historicky to bylo vůbec poprvé. Testovací projekce před vypuštěním do éteru, již se i díky mohutné reklamní kampani zúčastnil zástup novinářů, skončila mohutným aplausem. Možná tak trochu předčasným…
Až příliš politicky angažovaná zápletka plná alegorie nás zavede do alternativní budoucnosti. Konkrétně do roku 2017 a.t.b., kdy Říše Britannia, jediná skutečná supervelmoc, ovládá více než třetinu planety. Jedním z nedávno připojených dominií Říše je i Oblast 11, dřívější Japonsko, jehož původní obyvatelé byli nahnáni do ghett. Vzbouřenecké organizace, snažící se vrátit Japonsku nezávislost, o sobě dávají neustále vědět. V Oblasti 11 žije i vyděděný britannijský princ Lelouch, jenž Říši přísahal pomstu za vinu na smrti své matky a zmrzačení milované sestry. Se Silou králů, jak Geassu říká záhadná C.C., která Leloucha touto mocí obdarovala, toho je schopen dosáhnout.
Příběh CG je dobře rozjetý shinkansen, zabrzděný v půli cesty. Máme tu mnoho zajímavých elementů jako například politické machinace, historické pozadí konfliktu, nadpřirozený Geass a samozřejmě osudy samotných postav. Autoři si však potom, co se vzedmula vlna nadšení, uvědomili, že by z této značky mohli vytěžit mnohem víc. V průběhu vysílání sezóny první jsme se tedy dozvěděli, že nás čeká celá další sezóna. Bohužel úvodních pětadvacet dílů na nejpalčivější otázky neodpoví. Místo toho se množí vedlejší dějové linky odvádějící pozornost od té hlavní. To by rozhodně nebylo na škodu, kdyby vždy prohlubovaly psychologii postav a nevyznívaly často do ztracena.
Je fajn, že si ze sebe CG umí utahovat, ale některé komediálně laděné díly působí ve vážném až tragickém kontextu jako pěst na oko. Z protagonistů stojí za řeč výše zmíněný Lelouch Lamperouge, jenž by si určitě měl co říct s Lightem z Death Note. Na brittanijské straně vyčnívá Lelouchův protipól Suzaku Kururugi a princezna Euphemia. Pokud si pamatujete na Kiru a Lacus z Gundam Seed, tak vězte, že se jedná o jejich zředěné protějšky.
Plynulá animace s citlivě zakomponovanými CGI prvky je hlavně při četných soubojích mechanizovaných jednotek Knightmare obrovskou předností. I když „dlouhá bidla“ odporují přirozené stavbě lidského těla, musím říct, že se mi CLAMPovský design postav zalíbil. Povedené jsou i britannijské uniformy a oblečení celkově. Výrazným plusem je také příklon k realismu u designu mechů, což se projevuje i v bitvách, kde se při častých záběrech taktických displejů probírá strategie tažení. Třeskutá střetnutí tun oceli provází pěkné speciální efekty a díky povedené práci s kamerou a střihem je na co se dívat. Škoda jen, že interiéry vzbuzují tak prázdný dojem. Výraznější architektonické a umělecké kreace, jež by Říši vtiskly ještě osobitější ráz, by přišly vhod.
Pro zobrazení multimediálního obsahu je nutné aktivovat JavaScript a Flash.
Hudba skladatele Kotaro Nakagawy je bohužel dost nevýrazná. Občas majestátně zaburácí, avšak většinu času jen decentně podkresluje aktuálně probíhající dění. Z toho důvodu mi v hlavě uvázla sotva jedna orchestrální skladba a nějaké ty vokály od Hitomi Kuroishi. Situaci zachraňuje velmi povedený první opening Colors od skupiny FLOW a druhý ending Mosaic Kakera od SunSet Swish. Jun Fukuyama, jenž namluvil Leloucha obrdžel na prvních Seiyuu Awards, konaných v březnu 2007, ocenění za nejlepšího herce v hlavní roli. Mě osobně výkony seiyuu v rámci CG nijak výjimečné nepřipadaly.
Pro zobrazení multimediálního obsahu je nutné aktivovat JavaScript a Flash.
Po nehorázném cliffhangeru z konce závěrečného dvojdílu se dostavil vztek a zklamání. I přes značné chyby v příběhové struktuře ale doufám, že autoři vše nakonec dotáhnou do uspokojivého konce. Code Geass za to určitě stojí.
Hodnocení: 7/10
Flanker 2007-08-26 18:00
Ano CG urcite stoji za pozretie, nehovoriac o dalsej seri ktorej by sme sa mohli dockat na jesen az zimu tohto roka :)
Mimochodom Britannia nieje jedina velmoc v svete CG, je tam este Cinska federacia o ktorej sa neraz hovori a dokonca sa snazili aj o invaziu.
TJ 2008-04-26 13:47
CG jako anime není špatné a teď už se začínám koukat na další sezonu. Však co bych tomu vytkla s velkým V je hrozně kýčovitý ráz daný postavami, oblečením apod. A právě ve druhé sérii (viděla jsem zatím jen 1. díl) je toho podle mě až příliš. No každopádně jsem zvědavá, jak Lelouch dopadne a koukala jsem na ANN, tak dvojka se už zařadila do TOP10, i když není odvysílaná celá. Nechce se mi věřit, že je to až tak kvalitní, spíš je až příliš populární.
Caparso 2008-04-26 20:25
TJ: Tos vyjádřila naprosto přesně. :-)
Já osobně si asi počkám, až bude dvojka celá osubovaná, přeci jen těch nadějnějších sérií je toto jaro hodně.
Dejv007 2008-07-26 17:17
Já vlastně ani nevím proč, ale CG mi naprosto učaroval hned, jak jsem ho poprvé uviděl. Nikdy jsem mechu moc nesledoval (samozřejmě až na FMP), proto to pro mě byla novinka. Po pár dílech jsem z něj už nedokázal odtrhnout oči. Druhá série mi oproti první přišla naprosto precizně kreslená, ovšem s o poznání horším příběhem. Navíc je už většina mých oblíbenců po smrti, takže jsem velmi zvědavý na konec (v době psaní tohoto komentáře se schyluje k vydání šestnáctého dílu R2). Každopádně stále doufám v nějaký velký zvrat, který by vynahradil upadající příběh druhé série.
Sečteno a podtrženo, CG je podle mě velmi dobré anime, které dokáže zaujmout.