Proč se těšit na Musashiho?

Jakub Lhota – 2009-07-06

Vývoj celovečerní animované adaptace bestsellerů Hiroshi Moriho, o nestárnoucích dětech bojujících v nekončící válečné show, dal borcům z I.G pořádně zabrat. Částečně to odnesl i příspěvek do gothamské antologie. Prezident studia, Mitsuhisa Ishikawa, přiznává, že nebýt celkového vypjetí, mohl být jejich Batman stokrát lepší. Avšak už v době, kdy se na Skywalker Ranchi pro Sky Crawlers ladil zvukový mix, začal se rýsovat nový projekt. Jeho hrdinou je ikona samurajské éry, Miyamoto Musashi, vyznačující se téměř stejně vysokým badass faktorem jako Caped Crusader.

Cílem scénáře, na němž pracoval Mamoru Oshii, nebylo nic menšího, než ukázat Musashiho tak, jak ho lidé ještě neviděli. Jeho současnou veřejnou image totiž formoval především sedmdesát let starý knižní epos Eijiho Yoshikawy. Z něho poté vykrystalizovala hraná trilogie v níž exceloval Toshiro Mifune. Výsledkem kulminace početných informačních zdrojů je populární postava, která se skutečnému muži blíží jen zdaleka.

Slavný ronin žil v letech 1584-1645. Nehynoucí slávu mu získalo jeho šermířské umění. Mimo Japonsko je znám také jako autor Knihy pěti kruhů, traktátu o taktice, strategii a filozofii. Ta se pro Oshiiho při vytváření realistického portrétu stala kánonem. „Nejdříve v tom byl pouze vlastní zájem o Musashiho osobnost,“ vypráví Oshii. „Byl to levák, nikdy se neoženil a oplýval neuvěřitelným uměleckým talentem. Nepřipomíná vám to Leonarda da Vinci?“

Musashi Preview

Oshii v ironické sebereflexi hbitě dodává, že Japonci mají ve zvyku hluboce respektovat specialisty, ale univerzálními talenty opovrhují. „Režisér, jenž celý svůj život zasvětil animaci, je oslavován jako maestro. Člověk, který také dělá do animace, ale zároveň natáčí hrané filmy, píše romány a režíruje divadelní hry, už tolik uznáván není.“

Škála samotného scénáře je značná. Pokrývá řadu témat od Persie po Čínu, přes vývoj rytířstva v Evropě a sahá dokonce až k Rusko-Japonské válce a tankům na západní frontě 1. světové války. Nesmí samozřejmě chybět ani hořká kritika japonské tendence ztotožňovat modernizaci s opouštěním kulturního dědictví.

„Největším překvapením pro mě byl fakt, že prvotní koncept scénáře na sobě nesl štempl finální verze,“ vzpomíná režisér Mizuho Nishikubo. „Oshii-san nechal kompletní vizuální interpretaci na mně. Snažil jsem se tedy vyvážit jeho hlubokou erudici svižnou samurajskou akcí. Také jsem využil spousty vyprávěcích stylů, abych film učinil co nejzábavnějším. Přitom jsme se mohli spolehnout na úžasnou práci Kazuta Nakazawy, jenž se postaral o design postav. Hudba je pak směskou evropské klasiky a japonského narativního zpěvu rokyoku, s příměsí bubnů, akustické a basové kytary. S výsledkem jsem velmi spokojen,“ dodává režisér.

Po příliš pomalých, zadumaných Sky Crawlers, by pořádný historický epos mohl být tím pravým. Doufejme, že snímek Musashi: The Dream of the Last Samurai splní odvážné sliby svých tvůrců, podpořené celkem solidně vypadajícími trailery. To aby v případě neúnosné hanby nemuseli kajícně sahat po nejbližším žabikuchu, kterým by si provrtali vnitřnosti…

Japonská premiéra: 13. června 2009

Komentáře

  1. masu 2009-07-20 16:21

    Něco mi říká, že tento film nebude na “spravení chuti” po Sky Crawlers to pravé.
    http://twitchfilm.net/site/view/pifan-09-review-musashi-the-dream-of-the-last-samurai/

  2. Caparso 2009-07-21 14:48

    Ha! Tak Oshiiho chvástání se na tiskovce asi nebude tak žhavé, jak vypadalo. Docela mě to mrzí.

    Sky Crawlers jsou dle mého nestravitelnou nudou, nicméně chápu, co se pan režisér snažil vykřičet do světa.

    Dle recenze na twitchfilm je Musashi snad ještě horší, nekoherentní splácaninou. No uvidíme. Finální verdikt vyřknu až snímek zhlédnu.

  3. masu 2009-07-22 09:24

    Tak to pozor, mě se Sky Crawlers líbili! :-) Sice ne tolik, jako Oshiiho nejlepší díla z osmdesátých a začátku devadesátých let, ale rozhodně jsem se u toho nenudil.
    A na Musashiho se nejspíš také podívám – kdyby nic jiného, tak ty minipatovské postavičky v samurajském filmu slibují dostatečně otřesný divácký zážitek, který si nemohu nechat ujít.
    PS: Caparso, můžu požádat o aspoň stručný nástin toho, co se podle tebe Oshii snažil ve Sky Crawlers sdělit?

  4. Caparso 2009-07-25 13:04

    Masu: Jasně. Podle mě se Oshii dostr ostře (a oprávněně) rozhodl kritizovat lifestyle geeků Japonska a celého světa. Zkrátka život promarněný u monitoru, není pravý život. Toť můj názor, ale film jsem nedokoukal celý, tak se samozřejmě můžu mýlit.

  5. Christof 2009-08-08 23:32

    lifestyle geeků – to v tom vážně všichni vidí nebo jenom papouškují recenzi z ANN?

  6. Caparso 2009-08-09 00:05

    Christof: Every man dies – Not every man really lives. To není nic nového, ale v podání Sky Crawlers to asi nejlépe padne na nerdy. A ano, máš recht, četl jsem recenzi na ANN :-) Tentokrát jim dávám za pravdu. Možná se mýlím, ale někde to v rozhovoru Oshii i řekl.

    Významů tam určitě může být víc a je na každém jedinci, jak to cítí. Já ale neměl dost trpělivosti, abych se pronudil ke konci.

  7. Flanker 2009-11-12 15:52

    Ako podla mna sidce Sky Crawlers bol nedokonceny pribeh, ale vobec sa mi nezdalo ze by to bolo o tom odtiahnut ludi od obrazovky do zivota. Zijes vtedy ked robis to na co mas chut, ked mas chut stravit zivot pred obrazovkou je to tvoja vec, ked mas chut sa tulat svetom tiez je to tvoja vec. Chceme robit to co nas bavi a nie to co nam diktuju iny – aj ked niekedy to jednoducho musime :/ Podla mna Sky Crawlers bol skor o tom ze ludstvo vojnu potrebuje ako sol. Ludstvo potrebuje za nieco bojovat a potrebuje mat takzvaneho “common unbeatable enemy” a tento cyklus boja musi prebiehat stale. O tom bol Sky Crawlers

  8. reita 2009-11-29 10:25

    kde to sezenu s cz titulkama

  9. Caparso 2009-11-30 15:02

    reita: Podle mě zatím nikde. Pokud vím, tak k dispozici ještě není ani anglický fansub.

Vložení komentáře