Projekt X

Jakub Lhota – 2006-11-27

Ve středu 29.11. od 17:05 začíná závěrečná epizoda, této minisérie.

V díle prvním nám byla prezentována nelehká historie společnosti SONY a její snahy proniknout na evropský a severoamerický trh s tranzistorovými rádii. Poté jsme sledovali úsilí automobilky Subaru vytvořit levné auto pro širokou veřejnost. Tím vozem se stalo legendární Subaru 360.

A výsledek. Z kdysi malé laboratoře na výzkum letectví se stala renomovaná automobilka. O SONY ani nemluvě. Jen málokdo doma nemá alespoň jediný kus elektroniky honosící se štítkem s touto značkou. A zas a znovu bude tento kolos i nadále rozhodovat o výbavě našeho obýváku. Playstation 2 postavil základy formátu DVD, jestli bude úspěšná i PS3, budeme muset začít šetřit na Blu-Ray přehrávače.

V neméně zajímavém druhém díle jste mohli vidět zrod super-expresu Shinkansen a stavbu mostu Seto Ō-hashi, který spojuje ostrovy Honshū a Shikoku.

Díl třetí - Synopse

Začátkem šedesátých let dvacátého století se v centru Tokia projevil velký nedostatek kancelářských prostor. Bylo tomu mimo jiné i proto, že v Japonsku se s ohledem na ničivá zemětřesení mohly budovat jen stavby o devíti patrech. Projektant Sei Nikai navrhl pro stavbu výškových budov originální koncepci. Skloubila v sobě zkušenosti amerických budovatelů mrakodrapů i specifický japonský přístup nazvaný "vrba ve větru".

Tato metoda se inspirovala stavbou jedné tokijské pagody, která přežila zemětřesení v roce 1923. Středem stavby byla vedena průžná konstrukce, která kopírovala a zároveň eliminovala otřesy půdy. Tak byl zbudován a v roce 1968 předán do užívání první tokijský mrakodrap Kasumigaseki, kancelářský objekt o výšce 147 metrů s třiceti sedmi patry.

V listopadu 1950 předvedl mladý chirurg Tatsuro Udzi odborné veřejnosti svou gastrokameru, revoluční přístroj, který od té doby zachránil miliony lidských životů. Pohled do žaludků pacientů byl pro lékaře po léta problémem. Používané metody byly velmi primitivní a nedokonalé. To vedlo doktora Udziho k úvahám o tom, jak se co nejšetrněji do lidského nitra podívat. Shromáždil okolo sebe tým nadšených lékařů a techniků. Tomu se v rekordní době osmnácti měsíců podařilo vyvinout gastrokameru, jež zhotovovala snímky žaludku. Léčba žaludečních vředů a rakovinových nádorů dostala nový rozměr.

Zdroj: www.ceskatelevize.cz

Komentáře

  1. Vecchio 2006-11-28 15:56

    Jaký japonský vynález je nejzásadnější? Jak se můžeš vůbec takhle ptát? Není to jasné?!

    Přece anime!

  2. dooku 2006-11-28 16:06

    xD souhlasím
    Docela rád se na to mrknu, snad to budu stíhat…

  3. Flanker 2006-12-02 17:59

    Ono japonci niesu moc ludia na vynalezi. Ked si to vezmete tak kazdy revolucny pristroj vynasli mimo japonska. Auto, vlak, lietadlo, pocitac, tranzistor, internet, fotoaparat, radio… avsak japonci su majstri v zdokonalovani. Vdaka tomuto faktu je japonsko srdcom moderneho sveta elektroniky. :)

Vložení komentáře